Informacja

Nowe produkty

Promocje

Seydel Jest 22 produktów.

Pokazuje 1 - 22 z 22 elementów
Pokazuje 1 - 22 z 22 elementów
Seydel

Fabryka harmonijek ustnych C.A. Seydel Söhne (C.A. Seydel i synowie)

Najstarsza na świecie fabryka harmonijek ustnych rewolucjonuje wizerunek tego instrumentu.

Od dłuższego czasu scena harmonijki ustnej zdominowana jest przez instrumenty, które nieznacznie zmieniły się w przeciągu ostatnich dziesięcioleci. Można by sądzić, że techniczny rozwój h...

Fabryka harmonijek ustnych C.A. Seydel Söhne (C.A. Seydel i synowie)

Najstarsza na świecie fabryka harmonijek ustnych rewolucjonuje wizerunek tego instrumentu.

Od dłuższego czasu scena harmonijki ustnej zdominowana jest przez instrumenty, które nieznacznie zmieniły się w przeciągu ostatnich dziesięcioleci. Można by sądzić, że techniczny rozwój harmonijki ustnej został zakończony – jednak tak nie jest! Znajdująca się w południowo-zachodniej części Saksonii (Vogtland) firma C.A. Seydel Söhne otwiera nowe horyzonty w tej dziedzinie, nawiązując jednocześnie do swojej bogatej tradycji.

W roku 1847 dwaj bracia Johann Christian Seydel i Christian August Seydel założyli firmę, której siedziba do dzisiaj mieści się w Klingenthal. Region ten od dawna słynie z wyrobu instrumentów muzycznych – w Vogtland obok harmonijek ustnych produkuje się również akordeony, gitary, skrzypce oraz wiele instrumentów dętych drewnianych i blaszanych.


Po ponownym połączeniu Niemiec Wschodnich i Zachodnich, firma 
C.A. Seydel Söhne została reprywatyzowana, a załamanie się rynku wschodniego spowodowało rezygnację z produkcji masowej na cześć tradycyjnego, manufakturowego sposobu wytwarzania instrumentów. Po kilku „chudych latach”, pod koniec roku 2004 na firmę z tak bogatą tradycją zwrócili uwagę inwestorzy, którzy przejęli ją, by w przyszłości prowadzić seryjną produkcję harmonijek ustnych najlepszej jakości oraz wprowadzić je na rynki całego świata.


Dziś firma 
C.A. Seydel Söhne ponownie wywołuje poruszenie w świecie harmonijki ustnej. Odmłodzony bądź w dużej części całkowicie nowy asortyment, począwszy od „Bluesharp”, przez instrumenty folkowe, aż po harmonijki chromatyczne wykonywany jest głównie ręcznie i wyłącznie w małej, ale doskonałej manufakturze w Klingenthal.
 

Priorytetem firmy C.A. SEYDEL są użytkownicy instrumentów oraz partnerzy handlowi. Tak n.p przy wyborze instrumentu służy pomocą telefoniczna hotline (obsługa w językach niemieckim i angielskim). Istnieje także możliwość zlecenia wykonania instrumentu na specjalne życzenie, uwzględniając specyfikację sporządzoną przez klienta. Znakomite strony internetowe producenta zawierają wiele cennych informacji i służą jako szczegółowy i dostępny 24 godziny na dobę katalog produktów.
 

Jakość instrumentów wypracowana przez lata pracy na rzecz rozwoju firmy, przy współpracy profesjonalnych instrumentalistów, osiągnęła szczytowy poziom wraz z premierą pierwszej seryjnie produkowanej harmonijki ustnej ze stroikami ze stali nierdzewnej, zaprezentowanej na targach muzycznych we Frankfurcie 2007.


Ogromna akceptacja nowych harmonijek SEYDEL ze strony muzyków napotyka niestety na jeszcze stosunkowo rzadką sieć dealerów. W tym tkwi szansa dla detalistów. W firmie 
C.A. Seydel Söhne dealer jest prawdziwym partnerem - SEYDEL oferuje mu bezpośrednie dostawy z fabryki, bez udziału hurtowni. Pozwala to skrócić drogę i sprawia, że współpraca staje się bardziej efektywna.Dlaczego harmonijki ustne maja tak słabą pozycję w sklepach muzycznych?

Harmonijki ustne wiodą w sklepach muzycznych marny żywot w cieniu innych instrumentów, a ich różnorodność jest klientom zazwyczaj całkowicie nieznana. Doświadczenie uczy, że klient musi zadać najpierw właściwe pytania, żeby sprzedawca wiedział czego klient ten tak naprawdę szuka.

Zestaw dla początkujących, z instrumentami wysokiej jakości i książkami oraz płytami CD jest najprawdopodobniej najlepszym i niezawodnym sposobem na poczynienie pierwszych kroków jako muzyk. Jest to pakiet kompletny zarówno dla sprzedającego jak i dla kupującego.

Tak jak przypadku innych produktów, również tu niezbędne jest tworzenie nowych atrakcji dla klientów. C.A. SEYDEL oferuje szereg nowatorskich instrumentów, jakich dotychczas nie było.Stroiki ze stali nierdzewnej

Stroiki harmonijki ustnej od zawsze były wykonywane wyłącznie z mosiądzu - tak było również w Klingenthal. Inaczej niż w przypadku akordeonów, gdzie już od dłuższego czasu sięgano do bardziej trwałej stali nierdzewnej, różniącej się od mosiądzu stabilnością brzmienia i głośnością. Zastosowanie stali nierdzewnej w harmonijkach ustnych ma co najmniej podwójne znaczenie: z jednej strony, stroiki bluesowych instrumentów, które dzięki nowym technikom gry produkują półtony (bendig, overblow), wymagają większego wzmocnienia niż te, znajdujące się w instrumentach przeznaczonych do folkowego stylu gry. Z drugiej strony w przeciwieństwie do akordeonu, ustna harmonijka napędzana jest wilgotnym powietrzem. Dlatego do niedawna na porządku dziennym była korozja stoików i połączeń nitowych.

C.A. SEYDEL jako pierwszy producent na świecie do budowy stroików, połączeń nitowych i pokryw, użył materiału stali nierdzewnej, otwierając nową drogę - drogę od „harmonijek ustnych jednorazowego użycia” – do pełnowartościowych instrumentów. Światowej sławy artyści tacy jak Charlie Musselwhite i LD Miller (blues) czy Howard Levy (jazz, muzyka klasyczna i inne), są dzisiaj wzorami dla nowego pokolenia harmonijkarzy, wykorzystujących swój instrument i jego muzyczne możliwości w pełni. Ci instrumentaliści – jak wszyscy inni muzycy - potrzebują instrumentów wysokiej klasy.

Tak wartościowy instrument jest dostępny dla muzyków od chwili wprowadzenia modelu bluesowego „1847” z klasycznym, drewnianym korpusem i stalowymi stroikami. Model ”1847” jest przez wielu muzyków uważany za najlepszą bluesową harmonijkę ustną. Początkowe obawy związane z użyciem nowego materiału do budowy stroików rozwiały się po pierwszych testach – od tego momentu każdy następny model z nowym strojem wyczekiwano z utęsknieniem. Od 2007 r. produkcja została poszerzona o wszystkie standardowe stroje od G do F.Nowi członkowie rodziny „1847”

Z okazji 160 rocznicy powstania firmy C.A. SEYDEL, wydana została limitowana edycja „1847” - wykonana przy użyciu najlepszych materiałów i dostarczana w reprezentatywnym, pięknym, drewnianym etui. Posiada ona oczywiście stroiki z nowej stali nierdzewnej oraz masywne, srebrne pokrywy. Na całym świecie jest tylko 160 egzemplarzy.

Rodzina harmonijek ustnych ze stali nierdzewnej otrzymała także dalsze potomstwo – „BIG SIX” - harmonijkę ustną skróconą o 4 kanały. 6 kanałów stanowi wystarczające minimum, nic więcej nie jest zazwyczaj potrzebne, by stawiać pierwsze kroki w nauce gry na harmonijce ustnej. „BIG SIX” posiada uchwyt na dołączoną do harmonijki smycz. Harmonijka zapakowana w puszkę stanowi doskonały prezent dla wszystkich zainteresowanych muzyką. Brzmienie BIG SIX dorównuje pod każdym względem swoim większym siostrom, zwłaszcza, że puszka w którą opakowana jest harmonijka może posłużyć również jako rezonator. Zestaw 12 instrumentów dostarczany jest razem z gotowym do wystawienia prezentacyjnym displayem oraz z posterami.

Dla początkujących dostępny jest od niedawna niedrogi zestaw dydaktyczny SEYDELa. „Blues Beginner Pack” jest w pełni udanym instruktażem, wprowadzającym w tajemnicę gry na harmonijce bluesowej. W skład zestawu wchodzą: 32 stronicowa broszura (w wersji niemiecko- i angielskojęzycznej), CD i harmonijka ustna w stroju C. Na załączonym CD znajdują się materiały audio, ale zgodnie z duchem czasu, również program multimedialny na PC/MAC.Nowe instrumenty folkowe

Również dla miłośników muzyki ludowej i folkowej znajdzie się coś nowego – SEYDEL Fanfare jest harmonijka ustną dostępną jako model Tremolo albo jako pełno brzmiąca harmonijka oktawowa. Instrumenty są w pełni wentylowane. Gra na tych instrumentach ma często niewiele wspólnego z harmonijkami do grania muzyki folkowej, które zwykle wymagają intensywnego napowietrzenia, co szybko doprowadza wszystkich starszych graczy do ich kondycyjnych granic.


Chromatyczne harmonijki ustne

W sferze harmonijek chromatycznych C.A. SEYDEL stawia nie tyle na różnorodność produktów co na ich elastyczność. Harmonijka chromatyczna DeLuxe posiada 12 kanałów z systemem suwakowym, jest dostępna w każdym możliwym stroju. Około 2 lata temu SEYDEL przejął od niestety zbyt wcześnie zmarłego Anglika Douglasa Tate’a, genialnego wynalazcy, inżyniera i wirtuoza harmonijki chromatycznej, konstrukcję modelu „Renaissance”. Ten instrument będzie nadal budowany wg. planów wynalazcy w firmie SEYDELa i ulepszany wg. jego zamysłów. „Renaissance” zyskał wśród muzyków opinię najlepszej harmonijki chromatycznej jaką kiedykolwiek zbudowano. Oczywiście aktualna i przyszła produkcja chromatycznych modeli SEYDELa będzie czerpać z technicznych rozwiązań tego topowego modelu harmonijki chromatycznej.Podążanie nowymi ścieżkami

Stara, dobra harmonijka ustna odkurzyła swój wizerunek – w Internecie. Na różnych portalach wideo można zobaczyć coraz więcej, zwłaszcza młodych harmonijkarzy, którzy używają harmonijki w nowych kierunkach muzycznych – przez nowe techniki gry horyzont poszerzył się poza muzykę folkową i bluesa, otwierając tym samym nowe możliwości dla tego instrumentu.

SEYDEL chce podtrzymać ten trend i wspiera wszystkich młodych muzyków nie tylko poprzez oferowanie im wysokiej klasy instrumentów, ale również przez promocję stowarzyszeń i szkół harmonijki ustnej, nauczycieli harmonijki, wspomaganie konkursów muzycznych itp. Harmonijka ustna bardzo dobrze sprawdza się we wczesnej edukacji muzycznej i jak pokazuje doświadczenie dzieci mają wiele przyjemności z gry. Pozostaje więc mieć nadzieję, że coraz więcej młodych ludzi odkryje ten mały instrument, a może nawet zacznie go nosić dumnie na szyi tak jak swoje odtwarzacze mp3.

Po ponad 160-ciu latach istnienia firma C.A. SEYDEL przez rozwój innowacyjnych produktów, konsekwentny, ogólnoświatowy marketing i wzorowe wsparcie dealerów i muzyków nie traci pionierskiego ducha wczesnych lat, albowiem cytując Gustawa Malera „Tradycja nie oznacza uwielbienia popiołów, ale przekazywanie ognia ”.Początki – rok 1847

Od 17 stulecia rodzina SEYDEL zajmowała się górnictwem w Sachsenberg-Georgenthal (Saksonia). Kiedy w 1830 zaprzestano górnictwa w saksońskim Vogtland, bracia Johann Christian Seydel i Christian August Seydel jako pierwsi w rodzinie zajęli się budową instrumentów.

Następnie obaj zostali zatwierdzonymi urzędowo rzemieślnikami robiącymi harmonijki ustne. W dokumencie wydanym przez sąd w Untertsachsenberg 27 października 1847 ustanowiono założenie firmy SEYDEL i jako założyciela wpisano Christiana Augusta Seydela.

U podnóża słynnej góry Aschberg w saksońskim miasteczku Klingenthal, powstała fabryka harmonijek ustnych, która w następnych dziesięcioleciach stała się największą fabryką tego typu w Saksonii. W 1882 zmarł C.A. Seydel, a firmę przejął jego syn Richard. Rok później, brat Richarda, Moritz dołączył do niego jako współwłaściciel przedsiębiorstwa i od tego momentu firma nosi nazwę 'C.A. Seydel Söhne' (C.A.SEYDEL i synowie).

Więcej